Semuc Champey

Teekond mikrobussidega Nebaj’st Cobáni võttis tänu kruusateele aega terve igaviku. Cobáni saabudes oli esimeseks üllatuseks, et tänaval pakuti pidevalt kõikvõimalikke trippe. Reisijuhi andmetel polnud sealkandis ju mingeid erilisi vaatamisväärsusi, kui Semuc Champey ehk välja arvata.

Otsustada, kas Semuc Champeysse minna või mitte, polnudki väga lihtne. Ühest küljest on mägesid ja jõgesid ja koski erinevate reiside jooksul kogetud juba üksjagu, teisalt oli uudishimu oma silmaga ära vaadata, mida see seljakotireisijatele viimasel ajal vaat’ et kohustuslik sihtkoht siis endast ka kujutab.

Cobánist Semuc Champeysse tuleb kõigepealt sõita bussiga Lanquini, mis asub Cobánist ligi 60 km eemal. Kilomeetreid kokku võib-olla polegi nii palju, aga kuna sel teel näeb sajast meetrist pikemat sirget üsna harva, siis kolistab buss seda maad peaaegu kolm tundi. Vaatamisväärsus omaette oli bussijuht, kes oli oma Hiina bussi neliveosse nii totaalselt armunud, et lülitas seda sisse ja välja harvaesineva pühendumusega. Nelivedu aitas võitu saada kahest võimsast vaenlasest, kes bussi teel ründasid – nimelt tõusudest ja laskumistest. Tõusudel oli vaja neliveost jõudu juurde saada – ükskõik, kui väike see tõus parasjagu ka polnud ja laskumistel – ükskõik, kui lauge laskumine ka polnud – pidi a-l-a-t-i kasutama neliveo pidurdusjõudu. Moraalse järjekindluse tööpostil eest võiks bussijuhile Tööpunalipu ordeni anda küll.

Ah jah, Rough Guide’i arvates peaks Semuc Champeysse minema ka otsebuss, aga ükski kohalik polnud sellest miskipärast kuulnud. Semuc Champey on Lanquinist veel 10 km edasi. Kohale saab auto kastis.

Semuc Champey kujutab endast troopilises metsas mägede vahel orus asuvat umbes 300-meetrist lubjakivi-terrasside kaskaadi, millest on mägedest voolavate allikate abil saanud looduslikud basseinid. Kuigi basseinid tunduvad asuvat jões, on Cahabóni nimeline jõgi endale tee teinud hoopiski basseini-kaskaadide alt. Niisiis asuvad basseinid sisuliselt 300-meetrise silla peal.

Semuc Champey

Semuc Champey

Semuc Champeys ringi vaadates tekkis esimese hooga küsimus, et mis siin siis nii erilist on? Einoh, ilus – pole kahtlustki! Aga internetist ja reisijuhist loetud haip ei tahtnud kuidagi kinnitust leidma. Üleskutse hääletada Semuc Champey uueks maailmaimeks tundus pehmelt öeldes jabur. Nojah, võimalik, et selles on süüdi ka see, et Laoses nähtud Tat Kuang Si tundus üksjagu võimsam – ja ilma suurema haibita.

Semuc Champey

Semuc Champey

Semuc on eriti populaarne nädalalõppudel, kui kohalikud saabuvad perekondade viisi ujuma ja piknikku pidama. Loomulikult on palju ka välismaalasi – peamiselt noorem rahvas. Kerge ülerahvastatus tekib, aga ujumiskoha leiab ikka. Kuigi allikatest pärit, on vesi basseinides üsna soe. Kel huvi, saab natuke allpool Cahabóni jõel raftinguga tegeleda. Semuci lähedal võis näha mitmeid majutusasutusi, mis nägid oma sihtgrupina eelkõige neid, kel pidev vajadus ennast erineval (sportlikul) viisil proovile panna, aga vähemalt tee pealt vaadates tundus neil kliente nappivat.

Kui peaks soovitama, kas Semuc Champey Guatemala reisiplaani võtta või mitte, siis kalduks ikkagi pigem soovitama. Aga ootusi ei tasuks liiga kõrgele seada. Ja kui järgi mõelda, mis Semucis kõige rohkem meeldis, siis oli see vist hoopiski Lanquini ja Semuc Champey vaheline sõit autokastis.

Semuc - auto kastis

Tee peal nägi Guatemala igapäevaelu ilustamata kujul. Põllumajanduslik väiketootmine, toitu otsivad kanad, autodele lehvitavad lapsed.

Semuc Champey - teeäärne elu

Semuc Champey - teeäärne elu

Kui Semuc Champeyd veel kuidagi Laosega võrrelda, siis hakkasid peas jooksma teatavad paralleelid Vang Viengiga. Ehk küsimus on selles, kas Semuc Champeyst kujuneb varsti backpackerite meka selle kõige halvemal kujul või suudetakse seda natuke normaalsemal arenguteel hoida. Aeg näitab.

Semuc Champey ja Lanquini vahelisel teel

Kohalik elu Semuc Champey ja Lanquini vahel

Semuc Champey lapsed

Semuc Champey lapsed

Categories: Guatemala, Reisid | 1 kommentaar

Navigeerimine

One thought on “Semuc Champey

  1. Pingback: Siete Altares | Selline maailm

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: