Pildikesi Nebaj linnast (1900m)

Nebaj (täisnimega Santa Maria Nebaj) asub Guatemala mägismaal Sierra de los Cuchumatanes’i mäeahelikus, mis on olnud Guatemala üks kõige isoleeritumaid kante. Tänaseks on ühendused suuremate asumitega siiski juba küllalt head. Linnake on üheks nurgaks Ixili kolmnurgas.

Ega Nebaj’s iseenesest midagi põrutavat teha või vaadata pole. Suurem osa tegevust toimub linna keskel kolmesaja ruutmeetri sees. Enamasti tullakse siia traditsioonilist maia elu vaatama või mägedes matkama. Ja kohalikku elu siin tõepoolest ka näeb. Piisab, et istuda pargipingile keskväljakul ja vaadata kõike seda, mis sinust mööda voolab. Ilmselt on see natuke samasugune tunne, kui välismaalane satuks Kihnu.

Üheks iseloomulikuks riietusesemeks, mida mujal Guatemalas ei kohanud, on Nebaj naiste poolt kantav peakate. Ega täpset tehnoloogiast aru ei saanud, aga näis, et tegemist oli tuttidega kaunistatud rahvariidest lindiga, mis oli juustesse põimitud.

Nebaj söögikohti tasub vaadata 3. calle pealt. Sealt leiab nii õdusa El Descanso, aga ka Taco Expressi. Viimases maksis lõuna – 3 väga maitsvat taco burritost 12 Q ehk 15-16 krooni vahel.

Nebaj keskväljakul

Nebaj keskväljakul

Nebaj, nagu muud Guatemala mägismaa asundused, on üsna hirmsa ajalooga. 1960 – 1996 (see polnudki nii ammu!) kestnud kodusõda oli maiadele kõike muud kui lihtne aeg. Maia külade purustamine ja repressioonid õpetasid maiasid mitte kandma rahvariideid, et vältida sattumist tulistamisobjektiks. Selle taustal on imetlustäratav, et rahvariiete kandmise traditsioon on endiselt tugev.

Nebaj keskväljakul

Pähkleid krõbistav vana Nebaj keskväljakul

Nebaj turg on parajalt räpane koht. Peale puu- ja köögiviljade on suurem osa müüdavast odav Hiina rämps. Aga rahvas on rõõmus ja lahke. Gringo käest küsitakse natuke kõrgemat hinda, aga see pole põdemist väärt.

Nebaj turg

Nebaj turg

Maiad Nebaj tänaval bussi ootamas

Maiad Nebaj tänaval bussi ootamas

Paljud linnas liikuvatest maiadest on pärit hoopis lähedalasuvatest küladest. Üks bussi ootamise kokkuleppelistest kohtadest (Ixili kolmnurga suunalise liikluse oma) asub parasjagu Hotell Villa Nebaj juures. Vihmaga kipub bussipeatus kolima hotelli fuajeesse.

Nebaj - bussi oodates

Nebaj - bussi oodates

Nebaj kliima on mägedele iseloomulikult kõikuv. Kui meile tundus Nebaj suhteliselt sooja kohana, siis paar päeva hiljem kohatud soomlased iseloomustasid seda linna põrgulikult külma kohana.

Nebaj tänav

Nebaj tänav

Karnevalist ei pääsenud ka Nebaj linnas. Kostüümid olid siin küll sootuks teisest ooperist – peamiselt kõikvõimalikud multifilmitegelased, aga muusika ikka sama, mis Chichicastenangos. Tegemist oli mööda tänavaid liikuva lõputu etendusega. Pool tunnikest ühes kohas, siis sõitis autokastitäis kõlareid jälle edasi ja sama lõputut tantsu alustati paar tänavat edasi.

Nebaj - karneval

Nebaj - karneval

Erinevalt Chichicastenango karnevalist polnud Nebaj’s näha ühtegi välismaalast. Küll aga pakkus teatavat imelikku äratundmisrõõmu öö läbi kestev paugutamine.

Categories: Guatemala, Reisid | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: