Lühike õpetus turismimagneti loomiseks

Nagu suurem osa maailmast näikse olevat kokku leppinud, on reisimise peamiseks eesmärgiks pildistada mõnd kuulsat vaatamisväärsust. Erandiks on ehk rannapuhkus, mille põhiidee tundub lisaks päikesele olevat vältida kokkupuudet kohaliku eluga ja maksta kõige eest poolteist korda rohkem, kui on riigi keskmine hinnatase. Paraku on kuulsate vaatamisväärsustega see kurb asi, et kui ise midagi märkimisväärset ei ehita (nagu Bilbao Guggenheimi muuseum), siis tuleb leppida peamiselt sellega, mis eelnevad põlved on suutnud päranduseks jätta.

Nüüd on türklased leidnud suurepärase idee, kuidas elavdada turismi oluliste vaatamisväärsusteta Izmiri kandis. Nimelt on TurkishPress.com-i teatel avastatud, et just Izmiri ja Cesme vahelisel poolsaarel asuvas Mordogani külas muutus Kreeka mütoloogiast tuntud Nartsissos lilleks.

J.W.Waterhouse “Echo and Narcissus”
John William Waterhouse “Echo and Narcissus”‘ (1903)

Iseenesest pole mütoloogiliste tegelaste sidumises konkreetse kohaga midagi uut. Näiteks Kreekas Küklaadide saarestikus Mykonose saare lähedal asuv Delos on lisaks kõigele muule tuntud ka Apollo ja Artemise sünnipaigana. Antud juhul aga näib kogu avastust puudutav info olevat ülesehitatud muinasjuttudele omastest skeemidest, jäädes samas piisavalt mittekontrollitavaks.

1. Salajase koha avastas ajakirjanik-kirjanik Neset Oztekin.
2. Ta oli seda otsinud täpselt 50 aastat.
3. Infoallikaks oli Briti muuseumide (täpsustamata, mis muuseumide) info.
4. Identifitseerimiseks piisas sellest, et allika juures kasvasid nartsissid.
5. Kirjanik-ajakirjanik hoidis avastust enda teada kaks aastat. Aga kuna ta on juba 75 aastane, ei soovi ta suurt saladust endaga hauda kaasa viia ja avaldab selle nüüd kõigile.
6. Selle peale plaanib Mordogani linnapea teha allikast suur turismimagnet.

Arvata võib, et Mordogan kasutab süllesadanud võimaluse turismitulude suurendamiseks ära. Ilmselt teeb osa Ephesose ja Pergamoni vahel tuuritavaid turismibusse väikse ringi, et Nartsissose allikas üle vaadata. Kohalikud kaupmehed saavad lisaks I Love Turkey kirjadega T-särkidele maha müüa ka hulga Nartsissose pildiga T-särke.

Nojah, võibolla polegi see väga oluline, et Wikipedia andmetel asub Nartsissosele saatuslikuks saanud allikas hoopis Kreekas Boeotia regioonis.

Aga miks mitte kasutada türklaste skeemi Eestiski? Õnnestumiseks oleks vaja ainult piisavalt lennukat legendi. Kuna kohalikud kalevipojad, suured tõllud ja rehepapid pole maailma jaoks erilised celebrityd, tuleks valida mõni maailmakuulus lugu ja rahulikult maailmale teada anda, et Kuuse-Taadi andmetel on sellega seotud tegelane oma peamised teod hoopis Eestis teinud.

Categories: Netist leitud, Türgi | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: