Tee Maralali I

Külm Tusker tellitud, suundusin ennast pesema. Enesetunne paranes kohe märgatavalt. Nägu ei määrinud enam käsi ära ja vastupidi. Kõrvalmärkusena – pole Keenias veel sattunud söögikohta, kus pesemisvõimalus puuduks, asugu see siis Kibera slummis või mõnes kauges Põhja-Keenia kõrbekülas. Rääkimata siis Isiolost, kus on vähemalt kolm täitsa aktsepteeritavat pubi pluss veel mitmed muud söögikohad. Keenias võib pubis puududa külm õlu, sest kohalikud eelistavad sooja õlut, kuid vesi on seal alati olemas, tuleb see siis kraanist, kanistrist või toob pesukausi ja kannu hoopis ettekandja.

Sel hetkel polnud mitte mingit plaani, kuhu edasi suunduda. Laias laastus on Isiolos valida kolme variandi vahel (kui ei taha põhja tagasi minna) – kas itta Somaalia poole, loodesse Maralali suunas või erinevaid teid pidi lõunasse Nairobisse. Kuna Nairobisse polnud mingit plaani minna ning ida suunas on olukord üsna kontrollimatu ehk see on sisuliselt no-go tsoon, siis väga pikka juurdlemist polnud. Teisisõnu, vaja oli leida midagi, mis sõidab Maralali poole.

Isiolo buss

Ma ei tea info hankimiseks ühtegi paremat viisi, kui suhtlemine kohalikega. Juhatatakse. Kuhugi. Vahest. Mööndustega. Õieti. Valesti. Selgelt. Segaselt. Aga ikkagi, kokkuvõttes on see alati parim viis info hankimiseks.

Vaid paari küsimisega jõudsin bussini, mis pidi paari tunni pärast väljuma Maralali suunas. Bussi kõrval hakati kohe piletit müüma. Et neid kohe väljuvaid busse oli juba piisavalt nähtud, siis täpsustasin, kas see paar tundi on jälle Aafrika aeg või kuidagi seotud ka mingi konkreetse kellaajaga. Ojaaa, me väljume täpselt. Räägi-räägi! Aga olgu öeldud, et buss väljuski täiesti täpselt – Keenias võib pluss 20 minutit küll täpseks lugeda. Aafrikas ei panda selliseid viivitusi tähelegi.

Isiolo buss

Kuna tundus piisavalt usutav, et soovitud suunas on see buss sel päeval ainuke transport, sai pilet ära ostetud ja seljakott bussi koha kinnipanemiseks visatud. Seda, et keegi selle pihta paneks, Keenias eriti karta pole. Muidugi, suvalisse kohta mahajäetud asjad kaovad loetud minutite jooksul, aga bussidesse võib oma asju üsna julgelt jätta.

Bussi väljumine viibis tegelikult eelkõigu seetõttu, et asjade katusele laadimine ei tahtnud kuidagi lõppeda. Et Maralal asub teistest asustatud kohtadest parajalt kaugelt ja seal midagi eriti ei kasva, veetakse enamik kraami sinna kusagilt mujalt. Isiolos laaditi katusele näiteks märkimisväärne hulk kaste, mis kõik täis värsket saia. Pildistamise hetkel oli laadimine jõudnud kuhugi poole peale.

Categories: Keenia, Reisid | Sildid: , | 4 kommentaari

Navigeerimine

4 thoughts on “Tee Maralali I

 1. Tere! Kas tänavapildis kohtab ka õnnetuid pampudega lõunasudaanlasi, väljaspool Kakumat?

  • Veigo

   Kusjuures mitte kordagi ei näinud, kuigi molutasin Isiolos minnes/tulles kokku päris pikalt. Ei saa muidugi välistada, et neid seal on, aga silma küll ei hakanud. Isiolo on Lõuna-Sudaanist muidugi päris kaugel kah.

   • …kui neid pole, siis pole. Küll aga õnnestus mul täna kohata Lusakas, Sambias …Savisaart. Lahendasin just Castle’ õlut Kalulu Backpackersi hosteli baaris, kus juba mitmes päev peatun, kui minu juurde tuli managerneiu, kes küsis ilma sissejuhatuseta, et kas olen Eestist. Saanud jaatava vastuse, teatas neiu, et tema nimi on …Savisaar! Et ka eestlane… Hea nali, vastasin, kuna senine vestlus oli ingliskeelne olnud. Ok, nähtavale ilmusid Sambia juhiload, kus must-valgel: Savisaar! Mallory Savisaar. Pärit Californiast, nimi vanaisalt, oskab eesti keeles öelda: uks, kaks, kolm 🙂 Neljas aasta Sambias, seni tagasiminekuplaanita… Selline lugu, väike maailm, kas pole?!

   • Veigo

    Väga lahe kogemus! Sellised ootamatused ootamatus kohas annavadki reisimisele selle õige mõnu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.