Ümber Mount Kenya

Sisuliselt ekvaatoril asuv Mount Kenya pole erinevalt Kilimanjarost mingi eriline turismimagnet. Aga mingil seletamatul põhjusel oli hirmus tahtmine Mount Kenya ümber üks väike tiir teha. Põhjusi justkui jagus – esiteks saab sealkandis ilma ajutegevust ja tagumikku kurnamata paari tunniga järgmisesse suuremasse asustatud punkti (Aafrika kontekstis on see väga kiiresti), teiseks tahtsin peale pidevas pilvedemassis olevat Kilimanjarot Aafrika kõrguselt teist mäge näha ja kolmandaks – et eesmärgiks oli Nairobist Põhja-Keeniasse liikuda, siis jäi see kant lihtsalt kõige loogisema marsruudi peale.

I Nairobi – Murang´a

Nairobi-Murang´a

Esimene etapp Nairobist Murang´a linnakesse polnud eriline vaev. Natuke küsimist Nairobi River Roadi hullumajas ja juhatatakse. Matatu väljus mingist bensiinijaamast River Roadilt mõnevõrra eemal, aga tuli kuidagi tuttav ette. Ju siis olin sealt juba kuhugi sõitnud.

Paari tunni pärast olin kohal. Murang´a Courtyard 1000 šillingi (8,5 eurot) eest koos hommikusöögiga oli täitsa adekvaatne öömaja. Matatupeatusest küll 10 minutit astuda, aga sama tänava ääres asus ühtlasi enamik linnakese söögikohtadest.

Murang´a

Murang´a – Uhuru Highway

Ausalt öeldes ei oska nimetada mitte ühtegi põhjust, miks keegi peaks Murang´asse spetsiaalselt minema, kuid mulle seal igal juhul meeldis. Mzunguvaba, rahulik kikuyu-linn, kus kõik on olemas ja kus Courtyardi õues õlleklaasi taga sain Keenia kohvikasvatuse nüanssidest kõvasti targemaks. Nagu selgus, müüvad Keenia kohvi edasi äärmiselt ebaefektiivsed kooperatiivid, mis maksavad kasvatajatele marginaalseid summasid, suutmata ise kohvi ülemaailmselt mõistliku hinnaga turustada. Et kõik paremini elaks, oleks vaja kõigest õppida ise kohvi röstima ja müüma lõpptarbijale Euroopas. Aga nii saavad kellegi huvid kindlasti riivatud, absurdne skeem toimib muudkui edasi ja põhikasum maabub kenasti Euroopas. Sellised planeerimata sissevaated kohaliku ellu ongi ilma eriliste sihtideta reisimise mõnusad maasikad.

Murang´a bussipeatus

Bussijaamas, nagu ikka, näeb elu oma täies värvikirevuses.

II Murang´a – Nyeri – Nanyuki

Murang´a-Nanyuki

Teel Murang´a-st Nanykisse tuleb paratamatult läbida Keenia keskosa üks tähtsamaid transpordisõlmi Nyeri. See on ainus Keenia linn, mis mulle kohe üldse ei meeldi, kuid mida vältida on raske. Õige transpordi leidmine on natuke keeruline, sest matatud väljuvad kolmest eri kohast ja terve linn on täis kohutavalt tüütuid “abilisi”, kes kõik tahavad sind neile sobivasse transpordivahendisse paigutada, kakeldes seejuures teiste omasuguste šaakalitega. Selgitused, et sa ei vaja nende abi, langevad täiesti kurtidele kõrvadele. Raudne reegel on siin see, et mitte mingit piletit ei tasu osta enne, kui pole inspekteerinud matatut, kuhu piletit müüakse. Tühja matatusse pole piletit mõtet osta, selle täitumine võib võtta tunde. Parim variant on leida enam-vähem täis matatu. Tavaliselt see ka õnnestub, sest samasse sihtpunkti opereerivad umbes 3 eri firma mikrobussid.

Murang´ast Nyerisse saab kahte teed pidi – “ülevalt” ja “alt”. Alumine tee on looduse mõttes palju huvitavam ja õnneks sealtkaudu sel korral ka sõideti. Vaadete mõttes väga lahe marsruut, kus aeg möödub märkamatult.

mangod

Ligi 32.000 elanikuga Nanyuki asub otse ekvaatoril. Ekvaatorit tähistav silt jääb linna keskusest vaid 3 kilomeetrit lõuna poole. Kohaliku Nakumatti kaubanduskeskuse juurest on sinna vaid paar kilomeetrit astuda. Ekvaatoril ootab sind samasugune silt, nagu kõikjal mujal Keenias ekvaatori ületamisel. Kui ekvaatori-ületamisi varasemast juba taskus olemas, siis see tõesti ei tasu eraldi minemist.

Muidu on Nanyki jälle selline linn, kus midagi erilist justkui polegi, aga kus on lihtsalt mõnus olla. Pealekauba saab seal mõistliku raha eest hästi (ja päris huvitavalt) süüa.

III Nanyuki – Meru

Nanyki-Meru

Mount Kenya oli pidevalt silmapiiril juba Nyerist Nanykisse sõites, kuid kõige lähemal on mäe jalam Nanykist Timau kaudu Merusse sõites. Kõige paremad vaated avanevad hommikul peale päikesetõusu, hiljem on mägi pilvedega kaetud.

Mount Kenya jalam

Mount Kenya jalam – siit hakkab mägi kõrgust koguma

Mount Kenya tipp teele ei paista – see jääb pilvedes sisse. Aga matatu aknast saab pildi ette küll, mida Aafrika kõrguselt teine mägi endast kujutab. Päev läheb ära, et selle ümber autoga ring peale teha.

Mount Kenya

Mount Kenya

IV Meru

1600 meetri kõrgusel ekvaatorist napilt põhja pool asuv Keenia miraa pealinn Meru tundus suhteliselt suur koht olema (ongi, see on Keenia suuruselt 6 linn). Linna kõige suurem vaatamisväärsus miraa-turu kõrval tundus olema Uhuru ehk Iseseisvuse monument. Pean tunnistama, et teatava nurga alt vaadates on see kõige kentsakam asi, mida riigi sõltumatuse tähistamiseks olen kuskil iganes näinud. Mida rohkem seda monumenti vaadata, seda rohkem tundub, et tegemist on mingi sanitaartehnika poe reklaamtulbaga. No võtke või jätke, aga tegemist on pesuhetsa WC-pumbaga, mille kõrval on mingi voolikutaoline asi, mis võiks olla näiteks tolmuimeja toru.

Meru – midagi WC pumba taolist iseseisvuse sümbolina

 

Categories: Keenia, Reisid | Sildid: , , , , , | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: