Lalibela V

Kui vaadata Lalibela kaljukirikute, nende vahel voolava jõe (Jordan) ja ka ümbruskonna (Õlimägi) kohanimesid, siis on üsna keeruline mitte märgata seost piiblitekstidega. Arvataksegi, et kuningas Lalibela soovis Etioopiasse luua alternatiivset palverännakute sihtpunkti, kuna Lalibela valitsemisajal vallutati Jerusalem Saladini poolt (aastal 1187).

Lalibela - Bet Abba Libanos

Kes iganes ka Lalibela kaljukirikuid planeerinud pole, kõik vee äravoolu süsteemid on seal ikka väga korralikult läbi mõeldud. Vastasel korral oleks seal vihmaperioodil tegu sõna otseses mõttes allveekirikutega. Ega piltide pealt Lalibela kirikute paiknemisest ja nende läbimõeldud struktuurist suurt ju aru ei saa. Parema pildi saamiseks tasub vaadata Kaplinna Ülikooli 3-D laserskanneeringute tulemusena valminud filmiklippi.

3D Laser Scanning of the Churches of Lalibela, Ethiopia.

Lalibela - Bet Gebriel-Rafael

Lalibela üks omapärasemaid kirikuid on Bet Gebriel-Rafael ehk siis peainglite Gabrieli ja Rafaeli kirik. Ega see väljast kirikut meenutagi. Mõnda aega arvati, et see oli kuningas Lalibela residents, aga nüüd on kogutud tõendeid, et see on seniarvatust mõned sajandid vanem.

Lalibela - Bet Gebriel-Rafael

Praegu pääseb kindlust meenutavasse kirikusse üle kivist silla. Aga vana puidust sild vedeleb sealsamas senini. No ei tekkinud seda vaadates tunnet, et tahaks seda kasutada.

Uus sild Gebriel-Rafaeli kirikusse

Vana puitsild erilist kindlustunnet ei sisenda.

Bet Emanuel on Lalibela lõunapoolse kirikuteklastri ainus monoliitkirik. Kunstiajaloolaste arvates on see Lalibela kõige suurepärasemalt viimistletud kirik – ilmselt tänu sellele, et see oli kuningliku perekonna privaatkirik.

Bet Emanuel

Categories: Etioopia, Reisid | Sildid: | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: