Mzungu! Mzungu! Mzungu!

Maailmas pole just palju täiesti kindlaid asju. Maksude ja matuste kõrval on päris kindel asi ka see, et pole lihtsalt võimalik, et Ugandas ja Rwandas reisides ei kuule sa kordagi sõna “mzungu” (kõlab pigem nagu muzungu). Fakt on see, et sa kuuled seda loendamatu arv kordi ja kui mõni sõna üldse ajusoppide kõige sügavamate kihtideni sööbib, siis on see just sõna mzungu.

Mzungu! Mzungu! Mzungu!

Mzungu tähenduse kohta võib erinevatest allikatest lugeda natuke erinevaid versioone, aga laias laastus tähendab see “valget inimest”. Üks versioon mzungust räägib ka, et see tähistab “rändavat inimest” ja kuna üldiselt on seal kandis asju uurinud valged, siis sealt on see juurdunud valge (=rändaja) sünonüümiks. Natuke rohkem küsimusi sisaldab väide, et Ida-Aafrikas puudub harjumus inimesi nahavärvi järgi eristada ja kui kunagi kohati esimesi valgeid Aafrika avastajaid, hakatigi neid kutsuma mzungudeks – ehk inimesteks, kes rändavad sihitult. Võimalik, et kunagi see nii oligi. Tänasel päeval võrdub mzungu valge inimesega ja teiste rahvusgruppide (hindud, araablased, hiinlased) jaoks on kasutusel teised sõnad.

Kõige agaramad mzungutajad on loomulikult lapsed. Pildil olevad käsitööks kõrsi korjavad Bugala lapsed hõikasid seda sõna väsimatu entusiasmiga täpselt nii kaua kui me nägemisulatuses olime. Ja otse loomulikult polnud nad ainsad. Eks see pidevalt saatev muzungu-hüüdmine parasjagu tüütu ole, aga sealkandis reisides on see ilmselgelt täiesti vältimatu paratamatus, eriti maapiirkondades.

Categories: Reisid, Uganda | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: