Rwanda-Uganda piiriületus Kagitumbas

Kui Bradti reisijuhis Rwanda kaardile vaadata, siis tundub üle Kagitumba Ugandasse kulgev tee päris suur ja tähtis trass olema. Kuna Gatuna piiripunktis oli juba käidud, tunduski tagasitee Ugandasse üle Kagitumba hoopis huvitavamana. Ikkagi uus ümbrus ja uued kohad. Kohapeal selgus, et reaalsuses on kahte piiripunkti pea võimatu võrrelda. Kui Gatunas kees elu, siis Kagitumbas polnud üldse mitte midagi. Piir, jah, oli, aga sisuliselt sellega kõik ka piirdus.

Ega Bradti Rwanda kaardile pole midagi ette heita – Rwandas kulgeski piirini korralik asfalttee. Mille peale aga ei osanud tulla, oli see, et Uganda poole peal asendus asfalt tolmuse ja aukliku külavaheteega. Seetõttu pole seal ka erilist liiklust. Ja kokkuvõttes oligi piiripunkt üks “igav liiv ja tühi väli”, kus piirivalvurite põhiline tegevus oli aega surnuks lobiseda.

Iseenesest asub Kagitumba piiripunkt, mis Uganda poolel kannab nime Merama Hills, huvitavas kohas. Seal kohtuvad kokku kolme riigi – Rwanda, Uganda ja Tansaania – piirid. Kohe üle piiri Tansaanias algab Ibanda reservaat, kus küll loomi eriti pole, sest 90-ndatel nottisid Rwanda põgenikud need 90% ulatuses maha. Praegu nähakse vaeva, et kunagist elu uuesti taastada.

Nagu öeldud – piiripunkt Kagitumbas oli ja olid ka piirivalvurid. Järgmine küsimus oli loomulikult see, kas seal unustatud paigas ka viisasid jagatakse. Suhtluse algus Uganda piirivalvuritega polnud just paljutõotav, aga mõne aja pärast leiti kuskilt ülemus, kes kleepis viisad passi, tembeldas need korralikult ja kasseeris selle eest ettenähtud 50 dollarit.

Uganda viisa

Viisa passi saada oli muidugi tore tunne, aga mida hakata peale pärapõrgus, kus puudus igasugune transport? Nagu selgus, oli ka sellele probleemile lihtne, kuigi mitte kõige odavam lahendus. Lähimasse suuremasse sõlmpunkti Ntungamosse oli võimalik sõita taksodega, mis piiril üksikuid võimalikke reisijaid aafrikaliku kannatusega ootasid. Kuna alternatiive polnud, tuligi peale väikest kohustuslikku kauplemist autosse, see tähendab valgesse Toyotasse istuda.

Categories: Reisid, Rwanda, Uganda | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: