Butare (1755 m)

Ülikoolilinn Butare on Rwanda suuruselt kolmas linn. Kõrgust on sel jah parasjagu, 1755 meetrit merepinnast, aga iseenesest pole Butare pealinn Kigalist just palju kõrgemal – vahe on vaid mõnisada meetrit.

Et Butare asub Burundi piirist vaid 30 kilomeetri kaugusel, siis sai kaalutud võimalust külastada ka Burundit, õigemini selle Tanganyika järve ääres asuvat pealinna Bujumburat. Plaaniks see jäigi, kuna Butares leitud internetikohviku (mille olemasolu iseenesest väärib juba äramärkimist!) tolmused arvutid olid nii aeglased, et ei tõmmanud käima isegi G-Maili postkasti aeglase ühenduse versioonis, rääkimata siis Aafrika lennufirmade lehtedest. Kuna Burundi viisa saamine piirilt oli teoreetiline, võimalus Bujumburast Ugandasse lennata oli teoreetiline ja lennukipiletite mittesaamisel Burundist Rwandasse tagasisaamine samuti teoreetiline, jäi kogu selle paljude lahtiste otsadega hulkteooria katsetamine mõneks teiseks korraks.

Butare tänav

Butare tänav

Butare on linn, kus saab kenasti hakkama jalgsi. Kuigi 100 000+ elanikuga linn, on see sisuliselt üks peatänav pluss kõrvaltänavad. Kesklinnas turu kandis ehk leiabki natuke segasemaid orienteerumisskeeme, aga üldiselt piirdub kogu elu peatänavaga. Seal asuvad hotellid (ühtlasi söögi-joogikohad), poed, transport.

Ülemisel pildil on üks kõrvaltänavatest. Pildile jäi see sel lihtsal põhjusel, et seda sai pildistada. Mujal suhtusid boda-mehed pildistamisse väga tõrksalt ja seda seda tõrksust väljendati väga selgelt. Hea küll, ei vaidle.

Butares oli valget inimest piisavalt näha, aga siiski – piisas vaid tänaval seisma jääda, kui tuldi imestunult valge inimese karvast kätt näppima. Eks see vist jälle natuke juhus oli, aga ikkagi – naljakas meeldejääv killuke reisist.

Butare suurim vaatamisväärsus on Rwanda Rahvusmuuseum. Tõeliselt äge koht, aga kahjuks ei tohtinud seal sees pilti teha. Aga eelolevalt lingilt saab päris hästi aimu, mida seal vaadata on. Käsitöö, ajalugu, kuningad, põllumajandus, tööriistad, muusika ja palju muud. Kindlasti parim muuseum, mida Ugandas-Rwandas nähtud sai (neid oli kokku…kaks), aga väga heaks jääb ta ka võrdluses maailma teiste koduloo või ajaloo muuseumidega.

Rwanda Rahvusmuuseum Butares

Et sees pilti ei saanud teha, tuli pildistada, seda, mis väljaspool. Jälle tuttavad kuninglikud hütid. Õigemini nende koopiad. Aga täpselt ei tea, sest seletusi juures polnud.

Hütt Rwanda Rahvusmuuseumis

Rahvusmuuseumi juures on ka üsna huvitav botaanikaaed ja metsarajad, natuke eemal orus asuvad mingid näidispõllud, mille olemusest päris hästi aru ei saanudki.

Butare ja Kigali vaheline transport on tihe, välja arvatud juhul, kui see ei ole tihe. Huvitaval kombel on Rwandas, või vähemalt Butares, olemas kohalikud pühad (s.t. püha, mis pole üleriigiline). Sel juhul väljub esimene buss keskpäeval.

Categories: Reisid, Rwanda | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: