Rwanda kuningapalee Nyanzas

Nyanza külastamiseks on üsna raske mingit erilist põhjust välja mõelda. Üheks võimalikuks tõmbenumbriks võiks olla 150 meetrit tolmust ja kohutavalt auklikku tänavat, mis moodustabki linna tsentrumi. Täiesti arvestatav koht, kui soov kogeda Metsiku Lääne õhustikku. Kui vaatamisväärsustest rääkida, siis Nyanzas on selleks valge inimene – kohalikele loomulikult! Sest ükskõik, kus sa seal linna keskuses parajasti ka poleks, paistad sa kõigile huvilistele kätte. Sürr, aga mitte ohtlik. Vist.

Eelneva kirjelduse põhjal on raske uskuda, et Nyanza näol on tegemist kunagise Rwanda kuningriigi südamega. Erinevates allikates võib sealse ajaloo kohta lugeda üsna erinevaid versioone. Ühtedel hinnangutel on just siin asunud kuninglik õukond, hoiti elus suulist traditsiooni eelmistest kuningatest, kunagistest lahingutest ja vallutustest. Just siia saabusid ka Saksa kolonisaatorid 19. sajandil, külastamaks kuninglikku õukonda. Kohalik mwami (kinyarwanda keeles kuningas) polnud siiski päris võrreldav Euroopa kuningakodadega. Kokku elas Nyanzas umbes 2000 inimest ja paleede asemel seisid hütid – hütis elas muuhulgas ka kuningas. Tänaseks on kuninglikud hütid taastatud ja seal asub muuseum (tõsi, 3-4 km algsest asukohast eemal).

Teistel andmetel seadsid Rwanda kuningad Nyanza kandis sisse alles 19. sajandil. Nyanza tuumiku moodustasid 16 hütti, neist igaühel oli täita eri funktsioon. Loomulikult oli suurim kuningale kuuluv hütt.

Kuninglikus hütis oli mitmeid ruume, kus võeti vastu külalisi, kus magati jne. Ruume eraldasid üksteisest punutud seinad. Tuleb tunnistada, et ehituskunst oli tasemel. Hüttides oli sõltumata välistemperatuurist mõnusalt jahe. Saime teada, et kuningliku hüti ehitamine võtab aega tervelt pool aastat.

Nyanza Royal Palace inside

Nyanza kuningapalee sisevaade

Nagu giid rääkis, pidi Rwanda kuningas vee asemel õlut jooma (miks, jäi selgusetuks). Seetõttu oli hütis ka hulk õlut sisaldavaid anumaid. Võimalik, et paljude otsuste juures polnudki kainet pead kuskilt võtta.

Kuningal oli ka hulk naisi – niiet tegemist jätkus.

Nyanza Royal Palace

Nyanza kuningapalee sisevaade

Alloleva väiksema hüti juures on “ukse” juures näha kaks poolkaart. Ühe kaare taga istus kuningas, teise taga kuninga ema. Nii lahendati erinevaid vaidlusi ja võeti vastu külalisi.

Hütt Nyanzas

Natuke Nyanza reisiinfot:
2010. a. seisuga on parim majutuskoht Nyanza Comfort. Tasub küsida eraldi vooditega ruumi, see on midagi sviidi taolist ja tunduvalt parem kui ühe voodiga ruumid.
Parim söögikoht on Boomerang samanimelises hotellis. Paleele kõige lähemal.

Categories: Reisid, Rwanda | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: