Veel Gisenyist

Gisenyi puhul ei saagi täpselt aru, kuhu suunas elu areneb. Kui võtta aluseks Bradti 2009. a. reisijuhis kirjutatu ja tegelik pilt, siis märkaks pigem tagasiminekut. Nii mõnigi turismiga seotud koht Gisenyi kaardil on kas kadunud või kinni. Tagantjärgi mõeldes meenutab situatsioon kergelt seda, mida sai nähtud Zimbabwes Victoria Fallsis (miinus ülitüütud müügimehed). Ka Bradti linnakaardilt leidis mitmete majutuskohtade taga sulgudes märkuse closed. Mõningaid valgeid inimesi võis linnas muidugi märgata, aga kõik nad tundusid olema kuskilt abiorganisatsioonist.

Iseenesest turismipotentsiaali Gisenyil ju on. Mõnus järv, rand. Bradti väitel oli ka Gisenyi naaberlinn Goma 1990-ndate algul olnud vägagi elav kant vinge muusika- ja ööelu ning baaridega. Genotsiidi mõju on siin muidugi selge, aga ikkagi mõjub Gisenyi 21. sajandi esimese kümnendi lõpus maailma poolt hüljatud paigana. Muidugi – alati sõltub, millega võrrelda, üle piiri Kongo sisemaal oleks seegi tase ilmselt helesinine unistus.

Gisenyi turule!

Gisenyi turule

Gisenyis on suurem osa aktiivsest elust on koondunud turule ja seda ümbritsevate tänavate äärde. Turule voolavad kokku põhiliselt naised kogu ümbruskonnast. Seetõttu on paar Gisenyisse minevat teed nii hommikul kui õhtul täis naisi, kes lähevad müüma kõike seda, mida põllud parasjagu kasvatavad – tomateid, suhkruroogu, banaane jmt. Väga huvitav oleks teada, kui pika tee nad iga päev ette võtavad, aga kahtlustan, et see võib nii mõnelgi juhul olla üle 10 kilomeetri.

Hommikune rännak Gisenyi turule

Hommikune rännak Gisenyi turule

Suuremate kandamite transpordiks tuleb paratamatult midagi võimsamat appi võtta. Parema puudumises sobib kohalike osavnäppude disainitud velotakso samuti hästi.

velotakso Gisenyis

Gisenyis on ka velotaksosid

Gisenyi elu absoluutne keskus on turg ja paar seda ümbritsevat tänavat. Peale kauplemise on turule kogunenud ka kohalikud õmblejad. Tööd paistis neil olevat, sest suurem osa korralikest riietest õmmeldakse ise. Eriti kehtib see naiste riiete kohta. Lisaks õmblemisele pakutakse ka triikimisteenust just selliste sütel töötavate triikraudadega.

triikraud

Sütel töötav triikraud (foto: Kaido Mäeots)

Gisenyi kesklinnast mõnevõrra eemal in the middle of nowhere asus üks üllatavalt korralik suveniiripood. Müügilolev kraam oli pärit nii Rwandast kui Kongost. Hinnad olid pigem odavad ja suveniiripoodidele ebatüüpiliselt oli sealt isegi ühte-teist kaasa osta. Kohalike käsitööoskused on ikka viimase peal ja kasvõi kõikvõimalikud punutised vääriksid kindlasti ostmist – kui peaks juhtuma, et on, kuhu panna. Tänuks ostmise eest lubati poest lahkesti pilti teha.

Poe juures pakkusid taadid ka vähe teistsuguseid suveniire – Belgia-Kongo aegseid münte. Hinnad olid mõistlikud ja mõned mündid sai ka soetatud.

Suveniiripood Gisenyis

Suveniiripood Gisenyis

Lõpetuseks pilt meie hotelli õuelt, mis oli natuke botaanikaaia moodi ja kus jalutasid ringi kärbitud tiibadega kroonkured. Kroonkured on kinni püütud sealsamas Kivu järve äärest. See pidavat olema oskajale inimesele üsnagi jõukohane ülesanne. Praeguseks ongi kroonkured seal juba haruldased.

Kroonkured

Kroonkured hotelli Musante House õues

Categories: Reisid, Rwanda | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: