Piiriületus: Rwanda – Kongo DV

Üks tagamõte oli Gisenyisse tulekul veel – plaan oli ära käia kohe üle Kongo DV piiri asuvas Goma linnas. Esiteks kogeda, kuidas Kongos elu käib (kuigi vaevalt seal mingit vahet on), teiseks muidugi vaadata, kuidas on edenenud linna väljakaevamine peale 2002. a. vulkaanipurset.

To DRC border

Kongo piir pole kaugel

Bradti reisijuhist leidsime piiriületuse kohta sellise info: Goma külastamiseks pole Kongo DV viisat vaja ja seda piirilt ka ei saa, kuid 30 USD eest saab mingi paberi, millega lastakse päevaks üle piiri. Tagasitulekuks on vaja mitmekordset Rwanda viisat või tuleb soetada uus Rwanda viisa. Niipalju siis teooriast.

Nüüd praktikast (ja see praktika võib muutuda kunas iganes!). Kõigepealt, meil oli ühekordne Rwanda viisa. Rwanda piiripunktis öeldi, et paha lugu jah, aga pärast peate ikkagi uue ostma. No mis seal ikka (kuigi Rwanda piirilt ei tohiks viisat saada). Igaks juhuks sai uuritud, et mis siis juhtub, kui me Kongosse ei peaks saama. Saime kokkuleppele, et siis saame Rwandasse tagasi ilma uut viisat ostmata.

Selle jutu peale löödi passi Rwandast väljumise tempel ja hakkasime Kongo poole astuma. Üsna ebatüüpiliselt kolmanda maailma piiriületustele polnud kaugele vaja astuda. Üsna varsti olimegi Kongo DV piiripunktis. Maja oli täis ilmselges ületoitumuses šokolaadseid naisterahvaid, kellel oli meie saabumisest täiesti, täiesti suva. Hoopis olulisem oli parasjagu ette võetud häälekas klatširing, mida millegipärast toimetati osaliselt inglise keeles.

Umbes 15 minuti pärast näitas üks mammidest välja armulikkust ja võttis meie passid. Võttis passid ja klatšis sujuvalt edasi. Mingil hetkel tekkis siiski võimalus esitada plaani päevaks Gomasse minna. Selle peale visati passid tagasi. Impossible! Viisa oleks tulnud kuu aega varem teha. Huvi pärast sai küsitud, et mis see ka maksta võiks? 250 USD! See oli parim kinnitus Peter Moore’i tähelepanekule raamatus “Tualetis mitte sittuda”, et Aafrikas kipub viisa saamine olema seda raskem ja seda kallim, mida vähem keegi sellesse riiki reisida soovib.

Tagasi Rwanda piiripunktis oli suhtumine täiesti teine. Rääkisime oma kurva loo ära. Väljasõiduviisale tõmmati kaks kriipsu peale ja loeti meie avantüür lõppenuks. Gisenyi piirivalve jääbki meelde kui äärmiselt sõbralik seltskond, kes teevad kõik, et sind aidata – ja seda fantastiliselt sõbralikus võtmes. Olge seal terved!

Categories: Reisid, Rwanda | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: