Gisenyi ja Kivu järv

Gisenyi on väike linnake Rwandas (suuruselt riigi viies), mis asub Kivu järve ääres vastu Kongo DV piiri. Vaadates allolevat pilti, kõlab ilmselt üsna uskumatuna, et tegemist on igavesti laheda kohaga. Tõepoolest, vahetult peale bussist välja astumist, kui seesama pilt tehtud sai, oligi esimeseks küsimuseks, et no kuhu põrgusse me nüüd küll sattunud oleme? Kui linna keskuses on kõikjal ümberringi ainult kohutav tolm pluss mingid koledad majad – siis mida võiks siit üldse oodata? Aga ometi oli selle Gisenyiga mingi eriline värk, et see hakkas meeldima juba kümne minuti pärast peale saabumist ja muutus paari päevaga juba selliseks kohaks, kuhu võiks tagasi minemist planeerida küll. Kuigi parajalt sürr seal muidugi on. Ei saa eitada.

Gisenyi kesklinn

Gisenyi kesklinn

Et Gisenyisse saabudes oli päev alles üsna noor ja kuhugi otseselt kiiret polnud, sai vaikselt hakatud astuma väljavalitud hotelli suunas. Mõte oli lihtsalt natuke ringi vaadata, et mis kohta siis sattunud oleme. Üks esimesi asju kesklinnast Kivu järve poole lonkides oli meile vastassuunas kulgenud koolilaste parv. Nagu ikka, oli koolilastel lõbu laialt. Valged atraktsioonid saabusid.

Koolipäev on just lõppenud

Kivu järv, mille kaldal Gisenyi asub, on tegelikult selline omamoodi ohtliku nüansiga koht. Merepinnast 1460 m kõrgusel asuv järv on nimelt osa riftiorust, mida loodusjõud aeglaselt laiemaks kisuvad. Maakoore nihked põhjustavad ka vulkaanilist tegevust. Aga Kivu järve puhul on ohtlik hoopis see, et selle põhjas on peidus tohutus koguses metaani. Keegi ei tea, kunas surmav gaas järvepõhjast võiks välja pääseda, aga pessimistlikel hinnangutel võib see juhtuda järgmise 100-200 aasta jooksul. Sellel oleks katastroofilised tagajärjed sadadele tuhandetele inimestele, kes Kivu järve kaldal elavad.

Gisenyi ja Kivu järv

See, et Kivu järves on surmava metaaniga probleeme, näitab ka järve kalade vähene liigikus (võrreldes analoogsete järvedega mujal Aafrikas) ning krokodillide ja jõehobude puudumine järvest.

Nagu metaanist veel ohtu vähe oleks, on loodus Kivu järve äärde loonud ka aktiivse Nyiragongo vulkaani (vaata kaarti!). Nyiragongo viimane võimsam purse toimus alles aastal 2002, kui Gisenyi kõrval üle piiri Kongos asuv naaberlinn Goma päris suures ulatuses vulkaanilise tuha alla mattus – nagu tänapäevane Pompei. Ka Gisenyi tänavad, eriti piiriäärsed, on väga palju vulkaanilist tolmu täis.

Ja kui looduslikest hädaohtudest ei saa küllalt, siis aitavad elu ohtlikuks teha Kongo mässulised, kelle üks peamisi tugipunkte on just sealsamas Põhja-Kivus.

Categories: Reisid, Rwanda | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: