Rwanda genotsiid

Et Rwanda genotsiidist paremini aru saada, tuleb paratamatult natuke vaadata Rwanda ajalugu. Järgnev on muidugi lihtsustus, aga umbes nii need asjad arenesid.

Praeguse Rwanda territooriumil on ajalooliselt end sisse seadnud kolm erinevat gruppi – kõigepealt tulid pügmee hõimude jahimehed ehk twad, mõnevõrra hiljem saabusid kaks bantu juurtega seltskonda – põlluharijatest hutud ja karjakasvatajatest tutsid. Aja jooksul tõusid juhtivaks klassiks tutsid – kuna karja väärtustati kõige kõrgemalt. Staatuselt järgmine klass oli hutud. Kõige madalamale positsioonile jäid twad.

Klassikuuluvus ei tekkinud siiski mitte täpselt selget hõimupiiri mööda, vaid pigem varandusliku staatuse järgi – hutu, kellel oli õnnestunud koguda piisavalt karja, võidi “edutada” tutsiks ja tutsi, kelle asjad juhtusid halvasti minema, võidi “degradeerida” hutuks. Vahest võis juhtuda, et ka mõni twa tõsteti tutsiks – näiteks erilise teene eest kuningale, kuid twadega seotud seisuslikke liikumisi esines tunduvalt harvem kui hutude ja tutside vahel. Kõik kolm gruppi rääkisid sama keelt (kinyarwanda), jagasid sama kultuuri ja ajalugu.

1885 Berliini Konverentsil jagati Rwanda (Ruanda-Urundi nime all) Saksamaale kui osa Saksa Ida-Aafrikast, kuigi vähemalt ametlikult polnud ükski eurooplane piirkonnas isegi käinud. 1916 (I maailmasõda!) langes Ruanda-Urundi Belgia võimu alla, 1919 sai Belgia Rahvasteliigalt mandaadi piirkonna valitsemiseks.

1930-ndate alguses tuli belglastel idee hakata välja jagama ID-kaarte. Ja tehti seda suures osas kas füüsiliste parameetrite (tutsid olid kõige pikemad) ja/või rikkuse järgi. 1950-ndate iseseisvumiste tuules muutsid belglased senise tutsi-sõbraliku poliitika hutude toetamise kasuks.1959 leidis hutude ja tutside vahel aset ajaloo esimene tõsisem kokkupõrge. Belglased asusid tutsi juhte vahetama hutude vastu.

1960 võitsid hutud manipuleeritud valimised, 1962 kuulutati välja Rwanda iseseisvus. Vägivald tutside vastu kasvas, umbes 135.000 tutsit põgenes naaberriikidesse (nende hulgas ka sel ajal 3-aastane praegune Rwanda president Paul Kagame). Võim läks tutsi vähemuselt hutu enamuse kätte.

1990-ndatel alustas tutsi põgenikest formeerunud Rwandan Patriotic Front (RPF) Rwanda põhjaosast riigi tagasivallutamist. See samm tõi endaga kaasa Rwanda kodusõja. 1993 sõlmiti vaherahu, kuid 1994 aprillis käivitas Kigali lennujaamas toimunud intsident hullumeelsed tapatalgud.

Genotsiidi memoriaal Kigalis

Massihauad Kigali genotsiidi memoriaalis

Genotsiid oli hutude poolt pikalt ettevalmistatud ja mõeldud tutsi-probleemi igaveseks lahendamiseks. Koheselt seati üles teeblokaadid, mis Rwanda geograafiat arvestades võimaldasid inimeste liikumist üsna efektiivselt kontrollida.

Rwanda genotsiidi ohver

Üks paljudest Rwanda genotsiidi ohvritest

Umbes 100 päeva vältel tapeti 20% rahvastikust, kokku kuni 1 miljon inimest, põhiliselt tutsid, aga ka mõõdukaid hutusid. Sellest, mis toimus, annab pildi Bradti reisijuhis toodud karm statistika:

99,9 % nägi vägivalda
90,6 % uskus, et nad tapetakse
87,5 % nägi surnukehi või kehaosi
79,6 % kaotas mõne pereliikme
69,5 % nägi kellegi tapmist või vigastamist
61,5 % ähvardati tappa
57,7 % nägi tapmist või vigastamist matšeetega
31,4 % nägi vägistamist või seksuaalset rünnakut

Nende numbrite õuduse mõistmiseks peab täpsustuseks ütlema, et need numbrid räägivad traumast, mille osaliseks said genotsiidi üle elanud lapsed.

Tapmised ja vigastamised toimusid ääretult brutaalselt. Kuna see kõik oli tõesti uskumatult võigas, ei tahaks detaile kirjeldada. Üleval olev lapse pilt on ainult üks, üks väga paljudest Kigali Genotsiidi Memoriaalis väljas olevatest piltidest. Memoriaalis sees ei tohi pildistada – ja võibolla parem ongi. See pilt on võetud memoriaali ametlikult lehelt kigalimemorialcentre.org.

Väljapanek Kigali Genotsiidi Memoriaalis on toimunut arvestades diskreetne, kuid mõjuv. Mitte kunagi varem pole ma kogenud nii võimsat refleksi – väljapanekut vaadates oleks tahtnud õudusest oksendada. Raske isegi seletada, miks see mõjus nii erinevalt võrreldes teiste nähtud massimõrvu meenutavate memoriaalidega – olgu siis Khatõnis või Dachau koonduslaagris Müncheni lähedal.

Massihauad Kigali genotsiidimemoriaalis

Massihauad Kigali genotsiidimemoriaalis

Genotsiidi lõpetas jõudu kogunud tutsi RPF-i (Rwandan Patriotic Front) pealetung ja pealinna Kigali vallutamine. Genotsiidi lõppedes oli 85 % tutsidest mõrvatud. Nagu nüüdseks on selgunud, pole ka Kagame kaugeltki päris puhas poiss ja hilisem vastugenotsiid hutude kallal on tõsiselt kahjustanud Kagame suhteid lääneriikidest doonoritega.

Igatahes on päris raske ette kujutada, et niivõrd hiljuti sai toimuda midagi nii jubedat. Väärib tõelist lugupidamist, et Rwanda rahvas on otsustanud hoolimata toimunust eluga edasi minna. Mis emotsioonid ja mälestused inimeste mälusse jäänud on, on kõrvalvaatajal raske ette kujutada. Mõnest juhuslikust episoodist võis aga aru saada, et mälestused on siiski vägagi valusad.

Võib muidugi küsida, et kuidas üldse sellised asjad võimalikuks saavad? Ilmselt on lisaks massipsühhoosile mingi osa ka sellel, et rwandalased süttivad äärmiselt kergelt. Rwandas sattusime mitu korda tunnistajateks, kus mitte millestki tekkis suur sõnavahetus. Näiteks pealtnäha täiesti süütu, raha tagasiandmisest tekkinud olmesituatsioon mikrobussis pani terve bussitäie rahvast üliemotsionaalselt vaidlema, seletama, sõnelema. Sarnaseid situatsioone sai kogetud mitmeid.

Lisalugemist:
Rwanda genotsiid Wikipedias
www.kigalimemorialcentre.org
genocidearchiverwanda.org.rw
We Wish to Inform You That Tomorrow We Will be Killed with Our Families (amazon.co.uk)

Categories: Reisid, Rwanda | Sildid: , | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: