Veel pilte Copánist

Copáni arheoloogiapargi sissepääsu juures võtavad külastajaid vastu puna-aarad, kes kõlguvad kas traataia peal nii pea üles- kui alaspidi või siis klaarivad omi asju puu otsas. Muistsed maiad austasid aarasid kui võimu sümboleid – nende kujusid võib Copánis näha mitmel pool. Ka tänapäeval on lind au sees – puna-aara (ingl. k. scarlet macaw) on Hondurase rahvuslind. Kui Hondurase lindude vastu on sügavam huvi, tasub külastada sealsamas asuvat linnuparki (Macaw Mountain Bird Park and Nature Reserve).

Aarad Copánis

Puna-aarad Copánis

Kivist aara pead võib näha ka Copáni palliväljaku ääres. Selle kõrval näeme kaart. Erinevalt eurooplastest ei tundnud maiad võlvkaart ja nad kasutasid kaarte ehitamisel tehnikat, kus iga järgmine ehitusplokk on alumisest natuke kaugemal kaare keskpaiga suunas, kuni plokid kohtuvad. Sellise astmikkaare kandevõime on palju väiksem.


Maia kaar ja aara pea Copáni palliväljaku ääres.

Maiad uskusid, et taevast hoiavad üleval neli eakat jumalat, kes toetuvad krokodillile (ehk siis maale), mis hõljub vee peal. See pea kuulus ühele neist jumalaist, mis seisid tempel 11 neljas nurgas.

Copán - vana mehe pea

Copán - vana mehe pea

Vana mehe pea

Copán on võrreldes Tikaliga küll väiksem, aga ka siin ei saa kindlasti alla kolme tunni hakkama. Erinevalt Tikalist tuleb siin palju rohkem keskenduda detailidele, mida on külluses.

Copán - tempel 16

Tempel 16

Copáni tempel 16 puhul on huvitav see, et ta on ehitatud varasema templi peale. Maiadel polnud varasemate templite peale uute ehitamine mingi haruldus, aga siin tehti seda alumist templit hoolikalt säilitades. Seda vanemat templit tuntakse Rosa Lila ehk Päikesetemplina ja selle avastamine on aidanud arheoloogidel mõista, kuidas nägi Copán välja oma hiilgpäevadel. Päikesetempli koopia on väljas Copáni skulptuuride muuseumis (Copán Museum of Sculpture), mis asub arheoloogiapargi külastuskeskuse juures.

East Court

East Court

Teadmine varasemate templite olemasolust teiste templite all on saanud võimalikuks tänu arheoloogide poolt templite sisse kaevatud tunnelitele. Kaks tunnelit, s.h. tempel 16 sisemusse, on avatud (lisatasu eest) ka külastajatele. Või ütleme, et on enamasti avatud, sest külastamise hetkel oli lahti ainult üks tunnel (Los Jaguares). Tegelikult on tunneleid Copánis nagu muti metroosid. Akropolise all üksi pidavat olema üle 4 km tunneleid. Ka ülemisel pildil võib väljaku kaugemas nurgas näha metallust, mille kaudu saab tempel 16 sisemusse.

Näide Copáni kiviraidurite oskustest - Tormijumal

Sellel, et just Copánis võib näha suurt hulka suurepäraseid kivist töödeldud kujusid ja kivist detaile, on ka oma seletus. Nimel oli sealkandis saadaval vulkaanilise päritoluga suhteliselt hästi töödeldavaid kivimeid. Igal detail on mingi tähendus ja kunagiste maiade sügavamaks mõistmiseks oleks vaja üksjagu juurde lugeda. Võtame või ülemisel pildil kujutatud Tormijumala. Kuju nagu kuju ikka, aga kui uurida lähemalt, selgub, et Tormijumalal vee all olev keha tähendab allmaailma, vee peal olev pea sümboliseerib maapealset elu ning Tormijumal kohal olev aken sümboliseerib taevast.

Vaade palliväljakule, tagaplaanil Great Plaza

Categories: Honduras, Reisid | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: