Copán

Hondurase lääneosas, mitte kaugel Guatemala piirist asuv Copán on maia tsivilisatsiooni klassikalise perioodi (5-9 sajand AD) tähtsamaid linnu. Copánis ei tasu oodata nii võimsaid püramiide kui Tikalis, tema kuulsus põhineb pigem suurepärastes bareljeefidega kivisammastes (Tikali omad jäävad kõvasti alla!). Ja kui ma olen asjadest õieti aru saanud, siis ka pikimas teadaolevas maia tekstis hieroglüüfide trepi näol.

Ajaloost: kuni aastani 426 AD oli Copán väike ja isoleeritud maia asundus. Siis saabus kas Tikalist või Teotihuacanist šamaan ja sõdalane nimega Yax K’uk’ Mo’, kes pani aluse neli sajandit kestnud kuninglikule dünastiale ning kelle käe all sündis linna põhiplaan.

Copáni kuldajastu algas 553 AD, kui võimule sai Kuu Jaaguari nime all tuntud valitseja. Järgnevad valitsejad aina kasvatasid linna võimsust. Väike tagasilöök saabus 700-ndate aastate alguses, kui linna vallutas senise vasallriigi Quiriguá valitseja. 17. aasta pärast õnnestus võim taastada ja ehitamine jätkus. Muuhulgas valmis siis hieroglüüfide trepp ja Copánis elas 28.000 elanikku.

700-ndate lõpus algas Copáni vaikne allakäik ja peale aastat 900 hüljati linn üsna äkitselt. Erinevatest allikatest leiab erinevaid versioone, miks Copán maha jäeti – arvatakse, et põhjuseks võis olla nii valitseva eliidi allakäik kui põllumajanduseks sobiva maa viljakuse langemine.

Copáni palliväljak on suuruselt Kesk-Ameerika teine, suurim asub Chichen Itzas.

Altar, mida tähistatakse tähega G, sümboliseerib kahepealist kosmilist olendit, mille üks pool kuulub surmale ja teine taassünnile. Või umbes nii ma sellest aru sain.

Hieroglüüfide trepp on Copáni monumentidest kuulsaim. Erinevatel andmetel kas 62-st või 72-st astmest koosnev maia hieroglüüfidest moodustatud trepp on pikim teadaolev maia tsivilisatsioonist säilinud tekst. Erinevad allikad nimetavad hieroglüüfide koguarvuks hämmastavalt erinevaid arve (1250-st 2200ni). Olgu neid siis palju on, aga kirjeldavad need linna valitsejate ajalugu. Kogu teksti ei ole õnnestunud täielikult taastada, sest märkimisväärne osa hieroglüüfe oli erosiooni tõttu trepist välja langenud ja esimeste arheoloogide katsed treppi taastada polnud samuti kõige õnnestunumad. Edasise erosiooni vältimiseks on trepi kohale tõmmatud kate.

On vist aus üles tunnistada, et ega suuremast osast, mis maia tsivilisatsiooni hiilgekohtades näeb, esimese hooga eriti aru ei saa. Ja ilmselt ei pane paljut olulist ka tähele. Võib ju reisijuhist lugeda ja kõrvalt kuulata ka mõne ingliskeelse giidi juttu, aga kõike korraga on ikkagi liiga palju. Küll aga annab see hea põhjuse ise hiljem järeltunde võtta.

Ja nii võib muuseas leida täitsa üllatavaid paralleele ka tänapäevaga. Nagu Tikali puhul juba sai kirjutatud, arvatakse nii Tikali kui Copáni puhul üheks allakäigupõhjuseks olevat juhtklassi ignorantsust, mis on toodud muuhulgas Islandi panganduskriisi põhjuseks, aga meenutab kaudselt ka Eestis toimuvat.

Vaata lisaks:
copanpark.com
– interaktiivne Copani kaart

Categories: Honduras, Reisid | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: