Tikal

UNESCO maailma kultuuripärandi nimistusse kantud Tikal on Antigua ja Atitláni järve kõrval Guatemala tuntumaid vaatamisväärsusi, mida on mugav külastada ka Belizest. Päevas võib rahvuspargi külastajate arv ulatuda kuni pooleteist tuhande inimeseni.

Tikali kuulsus on igati asjakohane. Maailmas pole ju palju kohti, kus saab tunde ja tunde ringi jalutada täiesti teises ajastus. Vahepeal hakkab tekkima lausa tunne, et kohe-kohe tulevad kunagised asukad tagasi ja jätkavad sealt, kus kunagi pooleli jäi.

Tikali varemete tähistussüsteem võib aga loogiline tunduda arheoloogidele, kuid kõigil teistel pole selles süsteemis midagi mõistuspärast eriti kerge leida. Võhikusilmale üsna sarnaseid varemeid peab millegipärast tähistama neljal erineval moel. Nii lahterdakse vanasid kivisid kas kompleksiks (nagu kompleks P või kompleks R), grupiks (näiteks grupp H, grupp F), templiteks number see ja teine (näiteks tempel I, tempel IV) või on nad hoopis nime saanud (näiteks Mundo Perdido, Põhja-Akropol). Nojah, lihtsalt templid (need numbritega) on enamasti kõvemad tegijad kui mõnda kompleksi kuuluvad templid, aga mille poolest erineb Kadunud Maailm (Mundo Perdido) näiteks templitest, ei mõtlegi välja. Väliselt üsna sarnased mõlemad. Loodetavasti arheoloogidel on sellise surra-murra kohta paremad seletused olemas.

Tikali kunagiseks linnasüdameks oli peaväljak, inglise keeles Great Plaza. Peaväljakul asuvad templid I ja II, peaväljaku äärde jääb Põhja-Akropol. Tempel I ehk Jaaguari Tempel on kujunenud Tikali sümboliks ja figureerib ilmselt kõikide nende reisifirmade klantsbuklettides, kes sinnakanti reise korraldavad.

Templi I otsa ronida enam ei saa, küll aga saab seda (ja Põhja-Akropoli) vaadata Tempel II otsast.

Tikal on täis ka steele (nimetavas steelid, ingl k. stelae, hisp. k estela) ehk kivisambaid.

Tikal - estela XVI

Et Tikal asub džunglis, näeb seal muuhulgas ka mitmesuguseid loomi ja linde. Pildil on elukas, kelle ingliskeelne nimi on coati, võimalik, et eesti keeles on ta koati.

Coati in Tikal

Koati Tikalis

Categories: Guatemala, Reisid | Sildid: | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: