Meteora

Sõit Meteora poole kulgeb paduvihmas. Kiirust pole ollagi, kuid läbi tiheda vihmasaju lõputuid kurve võttes võib aimata, et maastik hakkaks nagu tasapidi muutuma. Meteorasse jõudes vihm lõppeb. Näib, et Meteora kloostritel on kõrgemate jõududega mingid omad kokkulepped.

Kui peaks kuidagi kirjeldama, mis Meteorasse jõudes ees ootab (pigem on see jõudmine kuhugi kahe Meteora-lähedase asula, Kalambaka või Kastraki kanti), siis emotsioonid on üsna samasugused, nagu kirjeldas Hendrik Relve Vikerraadio saates Kuula rändajat – ühel hetkel on äkki su ees midagi enneolematut!

Meteora - esimene mulje

Meteora – esimene mulje

Ükskõik, kui palju Meteora pilte on enne vaadatud – tegelikkus on kõikidest piltidest palju võimsam! Ülal ongi esimene pilt, mis Meteora lähedusse jõudes avanes. Aga mis ise arvaksite, kui metsavaheliselt teelt välja jõudes on ühtäkki ees selline mägi?

Meteora - Agios Nikolaos Anapafsas

Meteora – Agios Nikolaos Anapafsas

Vaim on valmis pandud, et sellises kohas tuleb suvisel ajal tegemist teha suure hulga turismibusside ja turistide meeletute hordidega. Tegelik olukord osutus tunduvalt rahulikumaks. Näiteks esimesena ette sattunud kloostris, Agios Nikolaos Anapafsas (Agiou Nikolau Anapafsa), saab mõnda aega lausa päris uhkes üksinduses ringi vaadata.

Selle kloostri puhul peatusid turismibussid all parklas ainult pildistamiseks, tundub et tuurid külastavadki eelkõige suurimaid kloostreid, kuhu bussitäis rahvast paremini ära mahub. Et kloostreid üldse kuus kokku ongi (neist üks nunnaklooster), siis tähendab see pealiskaudse mulje põhjal, et enamik turismibusse piirdub ühe-kahe kloostriga.

Lonely Planeti reisijuht seletab, et mägede tippu jõudsid mungad aja jooksul – aina kõrgemale ronides, et leida koht, kuhu Bütsantsi mõjuvõimu kahanemise perioodil 14. sajandi kandis piirkonna jõujoonte ümberjagamisega kaasnev verevalamine ei ulatuks. Vaadates Meteora mägesid on siiski raske hoomata, kus peale mäetippu veel oleks võimalik kloostreid rajada. Igal juhul tundub, et kui on piisavalt usku, võib mõnest vajadusel saada ka tõeline alpinist.

Arvestades Meteora imelisi loodusvorme, pole vist ime, et seal pidi maailma päästma ka James Bond filmis For Your Eyes Only. Bondi võitlus kurjamitega leidis aset Meteora kõige raskemini ligipääsetavamas ja vist ka kõige rustikaalsemas (ei mingeid uhkeid freskode-seeriaid, mille erakordsusest asjasse mittepühendatud ilmselt niikuinii mitte muhvigi ei taipa), ehk Püha Kolmainu kloostris (kohtab ka nimede all Agias Triados, Agia Triada ja Holy Trinity).

Vaatamata tagasihoidlikule sisule on Püha Kolmainu klooster üks Meteora lahedamaid. Esiteks on see looduslikult eristuv isegi sealses taustsüsteemis. Teiseks jäi mul hetkeks suu lahti, kui ühe lukustatud ukse tagant ilmus ootamatult välja mustas rüüs munk, noogutas viisakalt “Good afternoon!” ja kadus mõõdetud kõnnakul järgmise ukse taha.
Asjad juhtuvad.

Lambad - for your eyes only

Lambad – for your eyes only

Kuuldavasti on Meteora mungad päris kõrgelt haritud. Igal tundus ka sel konkreetsel juhul kohe, et Meteoras ollakse võimelised diskuteerima vägagi kõrgel akadeemilisel tasemel. Ja millegipärast jäi mulje, et mitte ainult mõnel religioossel teemal.

Tänased külastajad ei pea Bondi-tasemel mägironimisoskusi valdama, sest kloostrisse saab mäe külge ja sisemust mööda viivat teed mööda. Kuigi tee pole väga pikk, kulub veepudel kindlasti ära.

Enamik kloostreid on lõuna ajal (12.30-st või 13.00-st) paar tundi suletud. Suletud on kloostrid ka ühel kindlal päeval nädalas. Õnneks eri kloostrid eri päevadel.

Neile, kes mingil moel juhtumisi Korfule sattunud: Igoumenitsast (see sadamalinn, kui Korfult mandrile sõita) on Meteorasse tiba üle 200 km ja seda peamiselt mööda suurepärast kiirteed. Ja kiirtee, uskuge, algab lausa Igoumenitsa sadamast pihta.

Categories: Kreeka, Reisid | Sildid: | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: