Bulawayo – meeletud pangasabad ja tühjad poed

Bulawayo on Zimbabwe suuruselt teine linn pealinn Harare järel. Elanikke on seal umbes 700.000. Linna tsentrum on piisavalt kompaktne ja piisavalt igav, et tunni ajaga jõuaks hakata sealt ära tahtma.

Bulawayosse saabumise hetk juhtus olema esmaspäevasel päeval, mil jõustus suuremat osa zimbabwelasi vägagi otselt puudutav majanduslik muudatus. Nimelt tõsteti väga märgatavalt ühe päeva jooksul pangast väljavõetava sularaha kogust. Senise 1.000 ZWD (Zimbabwe dollar) asemel võis alates 29.09.2008 pangast välja võtta suisa 20 korda suurema summa, ehk siis 20.000 ZWD. Musta turu ehk reaalkursi järgi oli tegemist olukorraga, kus 1 USD asemel sai päevas juba 20 dollarit välja võtta. Ametlik USD/ZWD kurss oli parasjagu ligi 10 korda madalam (1 USD = 110 ZWD).

Järjekord Bulawayos panga ukse taga

Arusaadavalt tõi selline muudatus kõikide pangakontorite taha väga pikad sabad, midagi taolist, mis meil nõukogude ajal kaasnes ajakirjanduse tellimisega või kui poodi toodi banaane.

Muidu oli Bulawayos kevadiselt ilus – puud õitsesid, aga suuremat rohelust pole kuivaperioodil loomulikult oodata. Linna ilmele annab palju juurde kesklinnas üsna hästi säilinud koloniaalarhitektuuriga majad.

Jutud kägistavast bensiinikriisist ei tundunud väga tõele vastavat. Autosid oli liikvel isegi ootamatult palju, aga mingitest ummikutest polnud loomulikult põhjust rääkida.

Bulawayo kaubandus on täielik sürr, mille kogu olemusest ei saanudki sotti. Mis on kergesti arusaadav, on tänavakaubandus. Erinevate köögiviljade ja muude toiduainete valik on üsna rikkalik, hinnad meie mõistes üsna odavad.

bulawayo_tanavaturg

Segasemaks läheb olukord kauplustes. Kauplusi on nimelt igasuguseid. On neid, kus letid ja riiulid on peaaegu tühjad ja mille hinnad on odavad. Siis on järgmine tase, kus hinnad on kallid, aga valik suurem. Ja siis veel kolmas tase, mille analoogideks võiks olla meie kunagised valuutakauplused. Valik Zimbabwe mõistes suur, aga hinnad ikka täiesti müstilised. Näiteks pooleliitrine veepudeli eest küsiti 160.000 ZWD ehk 160 USD. Küsisin, kas see hind on vanas rahas? Ei, ikka uues ehk revalued dollaris. Mis nipiga müüakse väikest veepudelit rohkem kui 1600 krooni eest, jäigi üsna arusaamatuks. Aga ilmselt seal mingi selgitus on.

Pooltühjad ja tühjad riiulid kaupluses

Odavaim toidupood näeb välja selline. Küsisin luba pilti teha. Kuna kaupluse juhatajat parasjagu polnud, andis parasjagu kassas askeldanud noormees lahkesti loa. Sooritasin sellest poest siiski lausa kaks sisseostu – paki seesamiseemneid ja paki cayennipipart üsna olematu hinna eest.

Categories: Reisid, Zimbabwe | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: