Optimism Zimbabwe moodi

Lonely Planeti reisijuht kirjutab, et zimbabwelaste elufilosoofia on umbes selline: kui võimalik, ürita parandada (olukorda, asju, midaiganes), kui mitte, siis lihtsalt kohane uue olukorraga. Umbes nii see toimibki. Peab tunnistama, et aeg-ajalt muudab selline ellusuhtumine suhtlemise zimbabwelastega täielikuks sürriks, aga ainult sinu poolt vaadates. Ja pealegi – valikuvõimalused on neil kahjuks pagana piiratud.

Albumist Southern Africa 2008

Zimbabwelased ilmselt ei kaota kunagi lootust, et nende olukord paraneb. Seetõttu on nad lausa lõpmatud optimistid. See võib avalduda kõige erinevamates situatsioonides kõige erinevamal viisil. Ainult paar näidet:

Näide 1: reisibüroo VicFallsis, kus raha vahetasin.
Ühel tüübil oli seljas Tsvangiraid (valimised võitnud opositsiooniliider, kes peaks olema peaminister, aga kelle vaidlused Robert Mugabega näivad lõputud) toetav T-särk. Küsisin, kas ohtlik pole? Ei olevat. Ja siis läks teema edasi: nüüd algab Tsvangirai ajastu. Mis tähendab seda, et juba aasta pärast on Victoria Fallsis turistide uputus. Ei tahtnud soovunelmat purustada ja lihtsalt vihjasin, et need lollid eurooplased võivad olla hoopis kartlikumad kui arvate.

Näide 2: sõit Botswana piirile – kuskil 70 km. Küsimuse peale, palju sõit aega võtab, vastas juht: fifteen minutes!

Näited 3-6897: Victoria Fallsis kohaliku käsitöö eest küsitavad alghinnad.

Näited 6898-9836: Sa ju pead ostma mu käest! Sest see ju on see suveniir.

Tegelikult on näidete rida muidugi lõputu. Vaesus on Zimbabwes üpris hästi näha kõigile, kes vähegi väljuvad turismitsoonist. Aga see vaesus on samas väga kaugel sellest, mida võib näha kasvõi Indias. Pole ei nälginud lapsi ega kerjuseid. Ka lapsed, kelle vanemad on surnud HIV-sse, leiavad uue kodu mõne sugulase laiendatud perekonna juures.

Selline usk teeb ühele rahvale tõepoolest au. Ja selline meelekindlus nii rasketel aegadel tekitab paratamatult lugupidamist. Ka seetõttu, et Zimbabwe hädade keskel tundsin ma ennast kõigele vaatamata palju turvalisemalt kui Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Categories: Reisid, Zimbabwe | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: