Infot Zimbabwesse omapäi reisijale

Esimene asi, mis Zimbabwet reisiplaani lülitades silma torkab, on reisimist puudutav informatsiooni totaalne nappus. Lonely Planeti reisifoorum Thorntree, kus tavaliselt tuleb vaeva näha sind huvitava info väljasorteerimisega, on Zimababwe puhul üsna tühi ja aegunud. Trip.ee Zimbabwe teemasid on samuti üksikuid.

Tee Zimbabwes Botswana piiri kandis

Suurem osa allikaid, mis Zimbabwet kajastab, räägib Zimbabwe trööstitust olukorrast. Ühest küljest on see info õige, aga teisalt ei saa selle põhjal kätte seda pilti, mis reisijat Zimbabwes tegelikult ees ootab. Vaatamata kõigele on Zimbabwe natuke kogenumale omapäi rändajale suurepärane sihtpunkt, mida pole vaja iga hinna eest karta.

Reisijuhtidest on Zimbabwe kohta infot Lonely Planeti Southern Africa raamatus (hetkel viimane väljaanne märts 2007) ja mingil määral Rough Guide’i First-Time Africa’s. Reisijuhid tulevad kasuks eelkõige ülevaate saamiseks vaatamisväärsustest. Transporti ja majutust puudutav tuleb suuremas osas kohapeal välja uurida.

Olemasolevad internetiallikad on suunatud organiseeritud tuuritajatele (luksreisijatest overlanderiteni). Ja nagu selgus, on sel ka üsna selge põhjus. Nimelt mujal maailmas harjumuspärane seljakotireisimine Zimbabwes eriti ei toimi. Seda nii transpordi ja majutuse koha pealt. Ühistransport toimib ka majandusraskustes ja võib olla hämmastavalt odav (5 tundi mikrobussis hinnaga 1 USD) suuremate asustatud punktide vahel, kuid rahvusparkidesse minek lööb rahakotti päris suure augu. Kuna turism on totaalses madalseisus, siis pole eriti loota, et mõnele tuurile koguneksd suured seltskonnad. Natuke parem on olukord Victoria Fallsis, aga sealsed seltskonnad on enamasti juba “ära organiseeritud”. Lahti seletatult tähendab see seda, et isegi ühepäevase tuuri eest võidakse küsida üsna absurdsed 250 USD (näide Victoria Fallsist Hwange rahvusparki).

Probleemne on ka majutus. Suurem osa odavama otsa majutusasutusi on isegi Victoria Fallsis oma tegevuse lõpetanud. Allesjäänute jaoks on kunagi põlatud overlanderid muutunud peamiseks rahasooneks. Mujal võidakse isegi ilma mugavusteta majutuse eest küsida 40 USD.

Eelnevale lisaks on Zimbabwe cash-only country. Teisisõnu – sinna minnes peab kogu raha olema sulas kaasas, eelistatult dollaris. Naaberriikide valuuta (eriti rand) võib ka sobida, aga ei tasu loota, et kõik kurssi teavad. Kuskilt loetud info põhjal blokeerivad kõik Lääne pangad igasuguse kaardimakse puhul su kaardi koheselt – kahtlustatakse kaardivargust. Tõsi – ei näinud ühtegi kohta, kus deebet- või krediitkaarte aktsepteeritaks. Võimalik, et paremates hotellides kaardimakse siiski toimib.

Zimbabwe rahaühik on Zimbabwe dollar. Selle kurssi pole internetist võimalik teada saada, sest tavaliselt baseeruvad arvutused ametlikul kursil, mis oli 10 korda viletsam sellest, mis kohalikud kasutasid. Kõige adekvaatsema info sain selliselt aadressilt.
Teoreetiliselt on mitteametlik rahavahetamine keelatud, aga praktikas toimis üsna hästi. Reisibürood on näiteks keskmisest paremad kohad selliste tehingute sooritamiseks. Pakutavas kursis ei saa muidugi kindel olla. Victoria Fallsis muutus kurss iga kohaloldud päevaga paremaks.
Reaalselt pole raha eriti vaja vahetada, kuna kõikjal saab maksta dollaris. Loomulikult pakutakse Victoria Fallsis kõikjal Zimbabwe triljoni-dollarilisi rahaühikuid. Nagu Bulawayos selgus, saab uue Zimbabwe 100-dollarilise (=1 EEK) eest 10 vana 100-dollarilist. Vic Fallsis kurss 10 x kõrgem.

Turvalisus pole Zimbabwes probleemiks – vähemalt valgel ajal. Enamik loetud allikaid väidab, et Zimbabwe on turvalisem kui Lõuna-Aafrika. Isiklik mulje kinnitab sama. Pimedas liikuda siiski eriti ei soovitaks. Teatav turvarisk on seotud ka loomadega. Paarkümmend elevanti kolme meetri kaugusel teest pole juhile küll põhjuseks kiirust alandada. Ja nagu nähtud sai, võib kokkupõrge mõne kaelkirjakuga mikrobussi esiotsast koogelmoogeli teha. Loomulikult pole loomi igal pool.

Zimbabwelased on mõnus rahvas, kellega suhtlemine pakub toredaid elamusi. Nad on lootusetud optimistid, kes ei lase praegustest raskustest ennast väga palju segada. Nad on veendunud, et kohe tuleb turism tagasi, et 70 km on võimalik sõita 15 minutiga, et välismaalased soovivad osta 2 dollarit maksvaid asju 20 dollariga – see nimekiri on lõputu.

Kokkuvõte eelnevast – minge kindlasti! Aga tehke mingil kujul organiseeritult. Näiteks mõnest naaberriigist laenutatud rendiautoga. Kõige soodsam peaks autorent olema Lõuna-Aafrikas. Kütust oli vähemalt september-oktoober 2008 täiesti saadaval.

Categories: Reisid, Zimbabwe | 2 kommentaari

Navigeerimine

2 thoughts on “Infot Zimbabwesse omapäi reisijale

 1. tegime uue lehe kuhu kindlasti ootame hästi palju reisikirju!
  reklaamime ennast ka juba veidi nii et lugejaid on!
  Oled sa äkki nõus kirjutama ja pilte panema meile?
  Siit oli sind raske leida 😦
  Ette tänud!

 2. Veigo

  Väljavõte Upunkt kasutustingimustest:
  * Õigused postitatud materjalidele kuuluvad artikli avaldamise hetkest alates uPunkt.ee -le.
  * Materjalide kasutamine väljaspool uPunkt.ee keskkonda on lubatud ainult uPunkt.ee esindaja kirjalikul nõusolekul.
  * Materjalide saatjal ei ole õigus esitada rahalisi nõudeid materjalide kasutamise eest uPunkt.ee poolt.

  Tänan väga, aga mingi suvaline sait ei tule mulle ütlema, mida ma võin enda mõtetega teha.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: