Wat Phu Champasak

Mekongi-äärne külakene nimega Champasak on tüüpiline seal-pole-midagi-mõistlikku-teha koht. Seal tõepoolest pole mitte midagi teha. Mis ei tähenda kaugeltki seda, et seal peaks hirmus igav olema. Kaugeltki mitte. Kohalik külaelu pakub piisavalt vaatamisväärset. Ilmselt seni, kuni massturismi rahamasin ei otsusta seda muuta järjekordseks kvaliteetinimeste kvaliteetkohaks ja kohalike traditsiooniline elu maapealt ära pühitakse.

Tegelikult on ainus põhjus, miks keegi Champasaki üldse sattuma peaks, selle asukoht. Nagu juba küla nimi ütleb, on tegemist lähima ööbimist võimaldava asustusega Maailma Kutuuripärandisse kuuluva Wat Phu Champasak-ile. Päris huvitav on mõelda ka selle peale, et sealsamast külakesest valitses Laose kuningas veel 30 aastat tagasi. Kust täpsemalt, jäi mulle küll mõistatuseks.

Champasaki ööbimiskohad on kõik lihtsad. 2008 aasta seisuga on ilmselt üks parimaid Anouxa Guesthouse, mille pea ainsaks miinuseks on selle asukoht – kilomeeter küla keskel asuvast purskkaevust põhja poole. Nojah, jääd ei tasuks mahla sisse seal lokeeruvas söögikohas lubada ka keskmisest oluliselt rikkama bakteriaalse sisemusega rändajad. Vana tuntud jutt.

Iidne Khmeri templikompleks Wat Phu (või Wat Phou) on Laose üks kuulsamaid vaatamisväärsusi. Tegemist on piirkonna kunagise tähtsaima majandusliku ja poliitilise keskusega. Vaevalt, et keegi kipub seda võrdlema Angkor Wat-iga suuruse mõttes, aga oma unikaalse struktuuri (kolmel tasandil) ja kuidagi müstilise aura poolest on ta unikaalne. Omaette lisaväärtus on muidugi see, et erinevalt Angkor Watist Wat Phud (või Wat Phoud) laiemalt ei teata. Sarnaselt Süüria kuulsatele vaatamisväärsustele (Krak De Chevaliers, Palmyra, Apamea) tagab see teatava privaatsuse.

Samas on Wat Phu reaalses hävimisohus tänu erosioonile. Aeglane, aga pidev maapinna liikumine võib mäe nõlvadel asuva templikompleksi hävitada. Midagi on selles suunas tehtud, aga reaalselt toimiva vee äravoolusüsteemi ehitamine nõuab vähemalt miljon dollarit, mis Laose mõistes on kolossaalne rahahulk.

Üks huvitav asi, mis kompleksi kolmandal tasemel templi taga metsas ringi kolades silma hakkab, on krokodillide ohverdamiseks mõeldud “šabloon”. Nojah, kunagi pesitsesid Mekongis krokodillid.

Categories: Laos, Reisid | Sildid: , | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: