Paramount ja DreamWorks – õpikunäide juhtimisest

BusinessWeek - Paramount and DreamWorksBusinessWeek’is sattus ette artikkel Hollywoodi režissööri Steven Spielbergi ja Paramounti stuudio keerulistest suhetest. Nagu selgub, omandas Paramount Pictures ligi 2 aastat tagasi DreamWorksi (mille asutasid Spielberg, David Geffen ja Jeffrey Katzenberg) 1,6 miljardi dollari eest. 20 kuud hiljem plaanib Spielberg lahkumist.

Viidatud artikli näol on tegemist ühe parima kokkuvõttega klassikalistest juhtimisvigadest, mis ruineeriksid tööõhkkonna ükskõik missuguses firmas. Natuke üllatav on aga see, et nii lapsik juhtimine toimub nii tuntud organisatsioonis ja alal, mida võiks 99,9% protsendi toodangu vaatamiskõlbmatust kõrvale jättes nimetada loovtööstuseks. Samas, missuguses firmas ei oleks tänapäeval loovust vaja? Tõepoolest – loe nagu juhtimiskaasust mõnest õpikust.

Lühike ülevaade:

 1. Enne firmaga ühinemist lubatakse ühinejale head ja paremat. Peale ühinemist lubadused unustatakse. Antud juhul ei peetud lubadusi (nagu Spielbergi tegutsemisvabadus) millekski. Kas on keegi, keda selline vee pealetõmbamine motiveeriks?
 2. Peale firmaga liitumist hakkab firma juht liitujat igakülgselt „juhtima“. Teadupoolest ongi õige juhi põhiline kaubamärk kõikidest alluvatest kõige paremini teadmine. Nimelt on osad juhid millegipärast endale vabatahtlikult võtnud kõige targemaks olemise raske koorma. Koorem võetud, ohatakse raskelt – miks mina pean kõike teadma… Paramounti boss Brad Grey tundub ka sedasorti tegelane olevat.
 3. Alluvate saavutusi esitletakse enda omadena. Paramount esitles DreamWorksi filme puhtalt enda saavutusena. Kas peaksime imestama, et selline asi vihastab?
 4. Paramount surus Spielbergile peale oma nägemuse Spielbergi seniste lähemate kaastöötajate kohta. Näiteks vallandati ja seejärel tehti avalikult maatasa Tom Cruise, kellega Spielberg on kaks filmi teinud. Kuigi võib nõustuda, et piisab Tom Cruise’i osalusest, et filmi mitte vaadata, lasti antud juhul avalikult Spielbergi säärikusse. Räägime jälle motivatsioonist?
 5. Loomulikult ei tunnista Brad Grey, et ta midagi valesti oleks teinud. Tunnistatakse küll vajadust Spielberg & Co-ga suhteid parandada, aga selle põhjuseks ei ole mitte oma vigade tunnistamine, vaid lihtsalt vajadus suhteid parandada. Avalikkusele söödetakse muidugi infot, et kõik on kõige paremas korras. Järgmised laused peaks kuuluma iga juht-demagoogi varasalve:
  • “We couldn’t be happier with DreamWorks, and I think they’re enjoying the success as well”
  • “There were moments when it was really challenging”
  • “But we’ve put together an extraordinary team, and we’re working together to produce excellent movies”
 6. Suurem tegutsemisvabadus antakse alles siis, kui asjad on juba lootusetult hapud.

Spilebergi positsioon on üsna tugev, sest DreamWorksi toodang toob Paramountile väga hästi sisse. 2007 on DreamWorksi filmid andnud poole Paramounti sissetulekutest. Mis kogu loo huvitavaks teeb on asjaolu, et kui Spielberg otsustab lahkuda, siis võib ta asutada uue firma ja panna sellele nimeks, jah, DreamWorks. Seda tänu sellele, et DreamWorksi nime omanik on DreamWorks Animation (Shrek ja teised multikad), mis jäi tehingust välja.

Categories: Juhtimine | Lisa kommentaar

Navigeerimine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: